Seminaria ogólnoinstytutowe:

Informacje:

Poniedziałki, o godz. 12:00
Miejsce seminarium: sala seminaryjna IPI PAN
ul. Jana Kazimierza 5
e-mail: seminarium@ipipan.waw.pl

Prowadzący seminarium:

Archiwum Seminarium Doktoranckiego

06.03.2023 - Seminarium Instytutowe — godz. 11:00 on-line

Józef Pieprzyk (IPI PAN & Queensland Universilty of Technology)

Odnośnik do spotkania w MS Teams (nowe okno)

Streszczenie (autorskie):

Większość komunikacji internetowej jest bardzo nadmiarowa i jednocześnie wymagany jest odpowiedni stopień bezpieczeństwa podczas transmisji. Aby zaoszczędzić na przepustowości komunikacji i zapewnić pożądany poziom bezpieczeństwa, strumień danych jest najpierw kompresowany w celu usunięcia nadmiarowych bitów, a następnie szyfrowany z użyciem uwierzytelnionego szyfrowania. To rozwiązanie jest bardzo elastyczne i działa dobrze dla dowolnej pary algorytmów (kompresji i szyfrowania). Jego wadą jest jednak fakt, że oba algorytmy są projektowane niezależnie. Można oczekiwać, że zaprojektowanie pojedynczego algorytmu kompresującego i szyfrującego (zwanego compcrypt) powinno przynieść korzyści pod względem zarówno wydajności jak i stopnia bezpieczeństwa.
Seminarium przedstawia wyniki osiągnięte podczas projektowania algorytmów łącznej kompresji i szyfrowania z użyciem algorytmu kompresji ANS. Najpierw wprowadzimy kompresję ANS i omówimy jej własności. Pokażemy również, że ANS z ukrytą tablicą kodowania (i dekodowania) można "złamać" za pomocą ataków statystycznych. Następnie badamy zachowanie algorytmu ANS w przypadku, gdy jego stany są wybierane losowo. Po tej wstępnej fazie przedstawiamy nasz algorytm compcrypt, który jest zbudowany w oparciu o ANS z losowymi skokami stanów i z szyfrowaniem z użyciem gąbki MonkeyDuplex. Podajemy również formalne dowody stopnia bezpieczeństwa (poufności i integralności/uwierzytelnienia) oparte na grach kryptograficznych. Nasz algorytm compcrypt został zaimplementowany. Nasza implementacja pozwala na przetwarzanie danych z szybkością 178 MB/s, która jest porównywalna do szybkości ANS-a z losowymi skokami stanów (182 MB/s). Ceną za to jest mała strata jakości kompresji.
Prezentacja jest oparta na pracy dostępnej w ramach Open Access: Camtepe S., et al. (2022): ANS-based compression and encryption with 128-bit security, International Journal of Information Security, Vol. 21, pp. 1051–1067.

06.02.2023 - Seminarium Instytutowe — godz. 14:00 stacjonarnie i on-line

Marta Kwiatkowska (Fellow of Trinity College, University of Oxford & Instytut Podstaw Informatyki PAN)

Odnośnik do spotkania w MS Teams (nowe okno)

Streszczenie (autorskie):

Computing systems are becoming ever more complex, with automated decisions increasingly often based on deep learning components. A wide variety of applications are being developed, many of them safety-critical, such as self-driving cars and medical diagnosis. Since deep learning is unstable with respect to adversarial perturbations, there is a need for rigorous software development methodologies that encompass machine learning components. This lecture will describe progress with developing automated certification techniques for learnt software components to ensure safety and adversarial robustness of their decisions. I will discuss different dimensions of robustness, including bounded perturbations and causal interventions, as well as the role of uncertainty and explainability.

05.12.2022 - Seminarium Instytutowe — godz. 12:00 stacjonarnie i on-line

Tomasz Steifer (Pontificia Universidad Católica de Chile & Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN)

Odnośnik do spotkania w MS Teams (nowe okno)

Streszczenie (autorskie):

Wyobraźmy sobie dwóch graczy w kasynie. Pierwszy z nich, notuje w zeszycie wyniki poprzednich losowań i na ich podstawie stara się przewidzieć kolejne. Drugi hazardzista, do swoich przewidywań dodatkowo używa monety, która służy mu jako "losowa porada". Przy założeniu, że mowa o uczciwym kasynie, obaj hazardziści powinni mieć taką samą szansę wygrania. Co jednak, jeśli wyniki losowań są z góry zdeterminowane i jedynie z każdą chwilą ujawniane hazardzistom? Czy możliwa jest sytuacja, w której pewien probabilistyczny hazardzista będzie lepszy od każdego deterministycznego? W trakcie referatu odpowiem na to pytanie twierdząco, w ramach pewnego konkretnego modelu z algorytmicznej losowości. Wynik został uzyskany wraz Laurentem Bienvenu i Valentino Delle Rose w ramach projektu OPUS realizowanego w IPI PAN.

21.11.2022 - Seminarium Instytutowe — godz. 12:00 stacjonarnie i on-line

Damian Kupiewski (Instytut Podstaw Informatyki PAN)

Uwaga! Seminarium odwołane

Streszczenie (autorskie):

Formal verification of multi-agent systems is hard, both theoretically and in practice. In particular, studies that use a single verification technique typically show limited efficiency, and allow to verify only toy examples. Here, we propose some new techniques and combine them with several recently developed ones to see what progress can be achieved for a real-life scenario. Namely, we use fixpoint approximation, domination-based strategy search, partial order reduction, and parallelization to verify heterogeneous scalable models of the Selene e-voting protocol. The experimental results show that the combination allows to verify requirements for much more sophisticated models than previously.


© 2021 INSTYTUT PODSTAW INFORMATYKI PAN | Polityka prywatności | Deklaracja dostępności