Skip to main content

Aktualności Instytutu Podstaw Informatyki PAN

Uczenie na podstawie danych pozytywnych i nieetykietowanych - artykuł na konferencji AISTATS 2025


PU learning  

W materiałach pokonferencyjnych prestiżowej konferencji [AISTATS] International Conference on Artificial Intelligence and Statistics 2025 ukazał się artykuł, którego współautorem jest Paweł Teisseyre. Artykuł PU learning @ AISTATS 2025.

Artykuł powstał w ramach współpracy z zespołem z uniwersytetu KU Leuven (Prof. Jesse Davis, Dr Jessa Bekker oraz Timo Martens). Artykuł dotyczy uczenia na podstawie danych pozytywnych i nieetykietowanych (Positive-Unlabeled learning/PU learning)

Więcej…Uczenie na podstawie danych pozytywnych i nieetykietowanych - artykuł na konferencji AISTATS

29.09.2025 - Seminarium Instytutowe — godz. 11:30

Zbigniew Michalewicz (IPI PAN i University of Adelaide, Australia)

Odnośnik do spotkania w MS Teams (nowe okno)

Streszczenie (autorskie):

Wykład omawia przygody naukowe i biznesowe prelegenta, począwszy od wczesnego odkrycia zagadek, poprzez badania naukowe związane z obliczeniami ewolucyjnymi, do pracy w pełnym wymiarze w biznesie. Prelegent zaczął pracę w IPI PAN we wrześniu 1975 roku, potem prowadził wykłady na wielu uniwersytetach świata na pięciu kontynentach, a na przestrzeni ostatnich 25 lat był współzałożycielem trzech firm softwarowych (NuTech Solutions, SolveIT Software oraz Complexica). Aplikacje budowane w tych firmach przekształcały dane wejściowe w optymalne decyzje i były używane przez największe korporacje świata. Parę z tych aplikacji zostanie pobieżnie omówionych podczas wykładu. Prezentacja zawiera przeróżne osobiste obserwacje prelegenta z ostatnich 50 lat, omawia również kilka kluczowych epizodów z jego życia, jak również interakcje pomiędzy światem akademickim i biznesem. Prezentacja może być szczególnie pożyteczna dla młodych naukowców, którzy są na początku swojej kariery akademickiej, ale i starsza generacja znajdzie ciekawy materiał dla siebie.

Więcej…26.09.2025 - Seminarium Instytutowe

02.06.2025 - Seminarium Instytutowe — godz. 12:00

Streszczenie (autorskie):

Rak piersi pozostaje najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród kobiet. Wczesne wykrycie znacznie zmniejsza śmiertelność, jednak tradycyjna mammografia rentgenowska ma ograniczoną czułość u kobiet z gęstą tkanką piersi. Rezonans magnetyczny piersi stanowi bardziej czułą alternatywę dla tych kobiet, ale stwarza nowe wyzwania w zakresie analizy obrazów.
W niniejszej prezentacji przedstawię, w jaki sposób sieci neuronowe mogą usprawnić analizę rezonansu magentycznego piersi w oparciu o wyniki moich poprzednich prac w Szpitalu Uniwersyteckim w Erlangen, obejmujące obszary, takie jak klasyfikacja artefaktów, segmentacja tkanek i zmian oraz generowanie obrazów syntetycznych. Ponadto przedstawię również bieżące i przyszłe projekty — VirtuDRel i GENIE-MRI — które będą realizowane w IPI PAN.

Więcej…16.06.2025 - Seminarium Instytutowe

Instytut na 3 Kongresie "Nauka dla społeczeństwa"


Kongres Nauka dla Społeczeństwa - logo

3. Kongres Nauka dla Społeczeństwa 

Podczas 3. Kongresu "Nauka dla społeczeństwa" organizowanego w dniach 27-28 maja na Politechnice Warszawskiej pracownicy Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk zaprezentowali swoje osiągnięcia badawcze, które mają duży potencjał wdrożeniowy:

  • PLLuM (Polish Large Language Model) – rodzina polskich modeli językowych dla sektora publicznego i prywatnego
  • MCFS-ID: Ranking, identyfikacja istotnych cech i analiza współzależności w danych molekularnych o wysokim wymiarze
  • ANSI – sztuczna inteligencja w wykrywaniu podwójnej jakości produktów

Za ww. wdrożenia Instytut został uhonorowany wyróżnieniami otrzymanymi z rąk Dr Karoliny Zioło-Pużuk, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej…Instytut na 3 Kongresie "Nauka dla społeczeństwa"

Rusza rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Technologii Informacyjnych i Biomedycznych PAN


16 czerwca rusza rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Technologii Informacyjnych i Biomedycznych Instytutów PAN (TIBPAN). TIBPAN prowadzi kształcenie interdyscyplinarne przygotowujące do uzyskania stopnia doktora w następujących dyscyplinach:

  • informatyka techniczna i telekomunikacja,
  • inżynieria biomedyczna,
  • nauki medyczne.

Termin nadsyłania zgłoszeń na adres Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN mija 27 czerwca 2025 r.

Więcej…Szkoła Doktorska TIB PAN - rekrutacja 2025


© 2021 INSTYTUT PODSTAW INFORMATYKI PAN | Polityka prywatności | Deklaracja dostępności