28.10.2019 - Seminarium Instytutowe - godz. 13:00,

Janusz Szmidt (Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu) 

Streszczenie (autorskie):

Komputery kwantowe będą stanowiż zagrożenie dla algorytmów kryptografii klucza publicznego opartych na problemie faktoryzacji liczb naturalnych lub na problemie logarytmu dyskretnego. W ostatnich latach opracowywane są algorytmy kryptograficzne (wymiana kluczy kryptograficznych i podpis cyfrowy), które oparte są na problemach trudnych obliczeniowo, dla których nieznane są algorytmy kwantowe pozwalające rozwiązać te problemy w czasie wielomianowym. Jednym z takich problemów jest LWE (Learning with Errors). Jest to problem rozwiązania układu równań liniowych o współczynnikach całkowitych, które spełnione są z pewnym błędem. Opiszemy protokół kryptograficzny ustalania wspólnego tajnego klucza, którego bezpieczeństwo oparte jest na złożoności rozwiżzania problemu LWE. Algorytm ten został przedstawiony do konkursu NIST (USA National Institute of Standards and Technology) na kryptograficzne algorytmy post-kwantowe.

21.10.2019 - Seminarium "Przetwarzania Języka Naturalnego" - godz. 12:30!

Agnieszka Patejuk (Instytut Podstaw Informatyki PAN / Uniwersytet Oksfordzki), Adam Przepiórkowski (Instytut Podstaw Informatyki PAN / Uniwersytet Warszawski) 

Streszczenie autorskie:

Universal Dependencies (UD; universaldependencies.org) to dominujący schemat znakowania składniowego wykorzystywany przez liczne parsery dla wielu języków. Schemat ten nie do końca dobrze radzi sobie z reprezentacją koordynacji, tj. konstrukcji współrzędnie złożonych. W niniejszym referacie zaproponujemy reprezentacje dwóch aspektów koordynacji, które nie miały wcześniej dobrych reprezentacji nie tylko w UD, ale także w teoriach zależnościowych: koordynacji różnych funkcji gramatycznych oraz koordynacji zagnieżdżonej.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem