Skip to main content

29.09.2025 - Seminarium Instytutowe — godz. 11:30

Zbigniew Michalewicz (IPI PAN i University of Adelaide, Australia)

Odnośnik do spotkania w MS Teams (nowe okno)

Streszczenie (autorskie):

Wykład omawia przygody naukowe i biznesowe prelegenta, począwszy od wczesnego odkrycia zagadek, poprzez badania naukowe związane z obliczeniami ewolucyjnymi, do pracy w pełnym wymiarze w biznesie. Prelegent zaczął pracę w IPI PAN we wrześniu 1975 roku, potem prowadził wykłady na wielu uniwersytetach świata na pięciu kontynentach, a na przestrzeni ostatnich 25 lat był współzałożycielem trzech firm softwarowych (NuTech Solutions, SolveIT Software oraz Complexica). Aplikacje budowane w tych firmach przekształcały dane wejściowe w optymalne decyzje i były używane przez największe korporacje świata. Parę z tych aplikacji zostanie pobieżnie omówionych podczas wykładu. Prezentacja zawiera przeróżne osobiste obserwacje prelegenta z ostatnich 50 lat, omawia również kilka kluczowych epizodów z jego życia, jak również interakcje pomiędzy światem akademickim i biznesem. Prezentacja może być szczególnie pożyteczna dla młodych naukowców, którzy są na początku swojej kariery akademickiej, ale i starsza generacja znajdzie ciekawy materiał dla siebie.

02.06.2025 - Seminarium Instytutowe — godz. 12:00

Streszczenie (autorskie):

Rak piersi pozostaje najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród kobiet. Wczesne wykrycie znacznie zmniejsza śmiertelność, jednak tradycyjna mammografia rentgenowska ma ograniczoną czułość u kobiet z gęstą tkanką piersi. Rezonans magnetyczny piersi stanowi bardziej czułą alternatywę dla tych kobiet, ale stwarza nowe wyzwania w zakresie analizy obrazów.
W niniejszej prezentacji przedstawię, w jaki sposób sieci neuronowe mogą usprawnić analizę rezonansu magentycznego piersi w oparciu o wyniki moich poprzednich prac w Szpitalu Uniwersyteckim w Erlangen, obejmujące obszary, takie jak klasyfikacja artefaktów, segmentacja tkanek i zmian oraz generowanie obrazów syntetycznych. Ponadto przedstawię również bieżące i przyszłe projekty — VirtuDRel i GENIE-MRI — które będą realizowane w IPI PAN.

02.06.2025 - Seminarium Instytutowe — godz. 12:00

Maciej Ogrodniczuk, Aleksandra Tomaszewska, Alina Wróblewska, Bartosz Żuk (IPI PAN)

Streszczenie (autorskie):

Podczas seminarium zaprezentujemy rodzinę modeli językowych PLLuM opracowaną na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji przez polskie ośrodki badawcze z myślą o specyfice języka polskiego, lokalnym kontekście kulturowym oraz potrzebach krajowej administracji publicznej. W trakcie wystąpnienia omówimy główne założenia i cele projektu PLLuM, a także proces tworzenia modeli. Szczególną uwagę poświęcimy pracom realizowanym przez IPI PAN obejmującym pozyskiwanie i opracowanie danych tekstowych, budowę korpusów instrukcji i preferencji, wychowanie modeli oraz ich ewaluację, w tym ewaluację zdolności generatywnych oraz zastosowanych mechanizmów zabezpieczeń.


© 2021 INSTYTUT PODSTAW INFORMATYKI PAN | Polityka prywatności | Deklaracja dostępności