Skip to main content

Aktualności Instytutu Podstaw Informatyki PAN

Wykrywanie i interpretacja eufemizmów w językach ukraińskim, polskim i rosyjskim w projekcie DARE w ramach NAWA: IMPRESS-U


Naukowcy z Instytutu Podstaw Informatyki PAN uzyskali finansowanie projektu w ramach wspólnego programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z amerykańską National Science Foundation (U.S.NSF) wsparcia dla ukraińskich naukowców - IMPRESS-U. Projekt „IMPRESS-U: DARE: wykrywanie i rozpoznawanie eufemizmów” koordynuje dr Witold Kieraś z Zespołu Inżynierii Lingwistycznej. To wspólny projekt realizowany we współpracy z badaczami z Montclair State University i Ivan Franko National University of Lviv, którego celem jest rozszerzenie badań nad wykrywaniem i interpretacją eufemizmów w językach ukraińskim, polskim i rosyjskim. Inicjatywa koncentruje się na opracowaniu zaawansowanych algorytmów rozpoznawania eufemizmów i badaniu możliwości interpretacji w tym kontekście modeli językowych opartych na sieciach neuronowych. Projekt opiera się na istniejących zbiorach danych w językach: angielskim, joruba, hiszpańskim i chińskim mandaryńskim oraz łączy metody motywowane lingwistycznie z podejściem opartym na sieciach neuronowych (transformatorach), aby rozwiązać zniuansowany problem wykrywania eufemizmów w danych wielojęzycznych.

Projekt może wnieść znaczący wkład w dziedzinę przetwarzania języka naturalnego (NLP) przez zwiększenie zdolności systemów sztucznej inteligencji do przetwarzania języka eufemistycznego. Ma na celu odkrycie, w jaki sposób modele neuronowe rozumieją i reprezentują eufemizmy, koncentrując się na mechanizmach atencji i własnościach lingwistycznych różnych języków. Włączając dane o eufemizmach ukraińskich, polskich i rosyjskich, projekt IMPRESS-U: DARE pozwoli na głębsze zrozumienie niuansów językowych, oferując cenny wgląd w dynamikę kulturową i ewolucję językową eufemizmów.

IMPRESS-U: DARE będzie wspierać międzykulturowe porozumienie i współpracę, przyczyniając się do rozwoju algorytmów NLP wrażliwych kulturowo. Międzynarodowe partnerstwo w ramach projektu promuje wymianę akademicką, wychowuje kolejne pokolenie ekspertów w dziedzinie językoznawstwa i informatyki oraz wzmacnia globalną współpracę w społeczności lingwistyki komputerowej. Skupienie się projektu na wglądzie międzykulturowym zapewni wszechstronne zrozumienie tego, jak różne społeczeństwa radzą sobie z drażliwymi tematami, przyczyniając się do szerszego zrozumienia komunikacji międzyludzkiej i implikacji kulturowych.

Projekt zakłada znaczącą współpracę z międzynarodowymi ekspertami. Planowane działania obejmują gromadzenie i opisywanie danych w języku ukraińskim, polskim i rosyjskim, tworzenie kompleksowych wielojęzycznych korpusów eufemizmów oraz angażowanie studentów i badaczy w praktyczne doświadczenia w zakresie analizy językowej i modelowania komputerowego.

Projekt przyczyni się do rozwoju sztucznej inteligencji w rozumieniu ludzkiego tekstu i komunikacji. Badania połączą językoznawstwo, informatykę i analizę kulturową, oferując nowe zbiory danych i ustalenia interesujące dla wielu dziedzin akademickich. Wkład ten zwiększy nasze zrozumienie języka i jego implikacji kulturowych, zapewniając głębszy wgląd w komunikację międzyludzką.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wraz z amerykańską National Science Foundation (U.S.NSF) prowadzi nabór wniosków do programu wsparcia dla ukraińskich naukowców - IMPRESS-U.

Dzięki inicjatywie U.S.NSF, jednej z największych agencji finansujących badania i edukację na świecie, możliwe będzie wsparcie projektów naukowych i technicznych, integrujących ukraińskich naukowców z międzynarodową społecznością badawczą.

NAWA, w ramach swojego zaangażowania, sfinansuje co najmniej dziesięć grantów uzupełniających, tzw. International Supplements, które zakładają rozbudowanie istniejących przedsięwzięć badawczych finansowanych przez U.S.NSF o nowe komponenty i partnerstwa z badaczami z Ukrainy i Polski.

Więcej na temat programu na stronie programu NAWA:IMPRESS-U.
Informacja o projektach zakwalifikowanych już do finansowania na stronie aktualności NAWA.


© 2021 INSTYTUT PODSTAW INFORMATYKI PAN | Polityka prywatności | Deklaracja dostępności