Działalność naukowa Instytutu
Instytut Podstaw Informatyki PAN należy do ścisłej czołówki polskich badawczych ośrodków informatycznych. Według ostatniej ewaluacji jakości działalności naukowej Instytutowi przyznano kategorie A w dyscyplinach informatyka techniczna i telekomunikacja oraz językoznawstwo. W związku z tym IPI PAN posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w tych dyscyplinach. Poprzednio IPI PAN był kilkukrotnie zaliczony do kategorii A w informatyce.
W obu uprawianych dyscyplinach IPI PAN ma oryginalne wyniki na światowym poziomie. Wszystkie podejmowane tematy badawcze wpisują się w założenia dokumentów strategicznych Państwa i Unii Europejskiej, takich jak "Polityka Naukowa Państwa" i „Strategic Plan 2020-2024. Directorate-General Research and Innovation”.
Misję Instytutu, jako jednego z wiodących badawczych ośrodków informatycznych w Polsce, widzimy w trzech wzajemnie się przenikających zadaniach: prowadzenie badań na najwyższym poziomie, kształcenie doktorantów oraz współpraca i w miarę możliwości koordynacja współpracy z innymi ośrodkami badawczymi w ramach dużych projektów informatycznych.
Działalność naukowa Instytutu to badania o charakterze podstawowym, prace związane z opracowywaniem i analizą nowych metod informatycznych, oraz ich stosowanie w innych dziedzinach nauki. Dążymy do utrzymania i wzmocnienia badań podstawowych – matematycznych lub bliskich matematyce – obejmujących m.in. logikę, teorię grafów, kryptografię, teorię informacji, szeregi czasowe i inne działy probabilistyki.
Kolejnym celem jest opracowywanie oryginalnych rozwiązań mających potencjał aplikacyjny w obszarze badań obejmujących systemy rozproszone, weryfikację oprogramowania i protokołów przesyłania danych, kryptografię, bezpieczeństwo systemów, danych i aplikacji, uczenie maszynowe, systemy wieloagentowe, bioinformatykę oraz inżynierię lingwistyczną i odkrywanie wiedzy w wielkich kolekcjach dokumentów. Badania te prowadzą do zastosowań w innych naukach (np. biologii czy językoznawstwie). Wobec coraz większego zainteresowania przetwarzaniem danych tekstowych coraz mocniej rozwijane są prace dotyczące opisu języka naturalnego.
Doceniając wagę prac interdyscyplinarnych, Instytut jest od wielu lat zaangażowany w budowę polskiej i europejskiej infrastruktury informatycznej istotnej dla badań w naukach humanistycznych (konsorcja CLARIN-PL i DARIAH-PL). Służy ona m.in. do przechowywania i udostępniania zasobów kultury i nauki (co jest jednym z obszarów strategicznych zidentyfikowanych w Polityce Naukowej Państwa).
Instytut współprowadzi Szkołę Doktorską Technologii Informacyjnych i Biomedycznych PAN (TIB PAN), która oferuje kształcenie interdyscyplinarne w dyscyplinach: informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria biomedyczna oraz nauki medyczne. Instytut rozpoczyna współpracę przy prowadzeniu Szkoły Doktorskiej Medycyny Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi „SMM”.