Wybitni naukowcy w historii Instytutu


prof. dr hab. Elżbieta Pleszczyńska

Elzbieta Pleszczynska

ur. 1933

Wybitny matematyk - statystyk zajmujący się podstawami analizy danych. Swoja działalność naukową zaczynała w Instytucie Matematycznym PAN. Od 1972 była pracownikiem naukowo badawczym w Instytucie Podstaw Informatyki PAN (wcześniej Centrum Obliczeniowego PAN). W latach 90., wraz z zespołem, zapoczątkowała nową gałąź analizy statystycznej – gradacyjną analizę danych. W 2017 roku otrzymała tytuł honorowy Profesor Emeritus IPI PAN.

 

 

 

Najważniejsze dzieła: 
Analiza danych med GradeStat  Grade Models Springer

 

Read more

prof. dr hab. Andrzej Wieczorek

awieczorek

1949-2018

Wybitny matematyk zajmujący się teorią gier i decyzji oraz analizą nieliniową.

Andrzej Wieczorek urodził się 1 lutego 1949 roku w Sosnowcu. W latach 1966-1971 studiował na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku matematyka. Tam uzyskał stopień magistra. Swoją działalność naukową zaczynał w Instytucie Matematycznym PAN. Od 1972 był pracownikiem naukowo badawczym w Instytucie Podstaw Informatyki PAN (wcześniej Centrum Obliczeniowego PAN). W 1974 roku uzyskał stopień doktora nauk matematycznych w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. W 1986 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk matematycznych na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W styczniu 2004 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nominację profesorską w naukach matematycznych. W 2017 roku otrzymał tytuł honorowy Profesor Emeritus IPI PAN.
Profesor Adrzej Wieczorek przez wiele lat współpracował z pracownikami Katedry Matematyki i Ekonomii Matematycznej SGH.

 

Najważniejsze dzieła: 
Malawski Wieczorek WN PWN

 

Read more

prof. dr hab. Józef Winkowski

zdjecie

ur. 1934

Wybitny matematyk zajmujący sie modelowaniem matematycznym i symulacjami komputerowymi, a współcześnie modelami matematycznymi współbierznych i rozproszonych procesów przetwarzania informacji. Swoją działalność naukowa zaczynał jako asystent na Politechnice Warszawskiej. Od 1958 roku był pracownikiem naukowo badawczym w Instytucie Maszyn Matematycznych, a od 1971 pracownikiem naukowo badawczym w Instytucie Podstaw Informatyki PAN (dawniej Centrum Obliczeniowym PAN).  W 2017 roku otrzymał tytuł honorowy Profesor Emeritus IPI PAN.

 

 

 

 

Najważniejsze dzieła: 
Winkowski 2014

 

Read more

 

Drukuj

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem