Aktualności Instytutu Podstaw Informatyki PAN

10 lat otwartej infrastruktury naukowej CLARIN w Polsce
Fot. Archiwum Politechniki Wrocławskiej

W dniach 25-27 września na Politechnice Wrocławskiej odbyła się konferencja zorganizowana z okazji jubileuszu 10 lat otwartej infrastruktury naukowej CLARIN w Polsce. W 2013 roku konsorcjum CLARIN-PL otrzymało pierwsze fundusze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie zakupu i wytworzenia aparatury naukowo-badawczej CLARIN-PL: wspólne zasoby językowe i infrastruktura technologiczna. CLARIN-PL jest polskim wkładem w infrastrukturę naukową CLARIN ERIC, która tworzona jest przez 26 krajów Unii Europejskiej i krajów członków stowarzyszonych. Przedsięwzięcie CLARIN-PL zostało wpisane na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej w 2011 roku.

Instytut Podstaw Informatyki PAN uczestniczył od samego początku w staraniach nad utworzeniem konsorcjum CLARIN-PL, które zapoczątkowało porozumienie z 2007 roku podpisane wspólnie przez Politechnikę Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Łódzki, Instytut Podstaw Informatyki PAN, Instytut Slawistyki PAN.

Na konferencji jubileuszu 10-lecia zostały zaprezentowane m.in. najnowsze narzędzia i zasoby językowe opracowane przez pracowników Instytutu powstałe w ramach przedsięwzięcia CLARIN-PL:


© 2021 INSTYTUT PODSTAW INFORMATYKI PAN | Polityka prywatności | Deklaracja dostępności