Artykuł dr. Piotra Przybyły przyjęty na konferencję AAAI 2020


aaai20

Artykuł dr. Piotra Przybyły (Zespół Inżynierii Lingwistycznej) pt. „Capturing the Style of Fake News” został przyjęty na konferencję AAAI 2020, która odbędzie się w lutym w Nowym Jorku 2020.

AAAI jest jedną z najważniejszych konferencją dot. sztucznej inteligencji na świecie (Ranking CORE 2018: A*). Artykuł dotyczy oceny wiarygodności wiadomości ukazujących się w mediach cyfrowych za pomocą analizy stylu językowego i zostanie zaprezentowany w ramach bloku tematycznego obejmującego prace o potencjalnie istotnym wpływie na społeczeństwo (AI for social impact).

(takich jak zmyślone wiadomości - fake news) jedynie na podstawie stylu, w jakim są napisane. Artykuł ukazuje, że klasyfikatory ogólnego zastosowania, choć wydają się dawać dobre wyniki przy prostej ewaluacji, w rzeczywistości uczą się konkretnych źródeł dostępnych w danych treningowych, a nie ogólnych zależności stylistycznych. Aby tego uniknąć, zbudowano korpus 103.219 dokumentów zebranych z 223 źródeł (portali informacyjnych) oznaczonych co do wiarygodności przez ekspertów oraz bazujące na nim realistyczne scenariusze ewaluacji. Zaprojektowano także dwa nowe klasyfikatory: głęboką sieć neuronową oraz model bazujący na cechach stylometrycznych. Przeprowadzone eksperymenty pokazują, że zaproponowane metody zachowują wysoką dokładność, nawet gdy stosuje się je do dokumentów z nieznanych wcześniej tematów (np. nowych wydarzeń) lub źródeł (np. nowych portali informacyjnych). Analiza modelu stylometrycznego wskazuje, że istotnie koncentruje się on na słownictwie silnie wzbudzającym emocje, typowym dla publikacji fake news.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem